Winnica Źródło

Previous Next

Winnica ta położona jest w zachodniej części miasta Jasła na osiedlu Bryły przy ulicy Mickiewicza.

Pierwszych nasadzeń krzewów winnych dokonano w pamiętnym dniu 10. 04. 2010 roku (katastrofa w Smoleńsku). Winnica zajmuje obszar 12 arów, działka położona jest na nasłonecznionym terenie o umiarkowanym nachyleniu. Obecnie w Winnicy Źródło uprawiane są odmiany na wina białe: Seyval Blanc, Bianca, Jutrzenka, Muskat Odeski; czerwone: Regent, Rondo, Leon Millot oraz kilka odmian deserowych. Właścicielem winnicy jest małżeństwo Maria i Henryk Rak, pasjonaci winiarstwa od lat. Wszystkie prace w winnicy wykonywane są ręcznie, co w znacznej mierze decyduje o charakterze wina. Jest to typowo rodzinna winnica nastawiona na wyrób niewielkiej ilości wina w dobrej jakości. Pierwsze wino wyprodukowane zostało już w roku 2011. W następnych latach doskonalono warsztat winiarski zarówno w uprawie winorośli, jak i w produkcji wina, uczestnicząc w licznych szkoleniach, konferencjach i warsztatach enologicznych, mając świadomość, że ciągle należy się doszkalać i wymieniać doświadczeniami z innymi winiarzami.

U podnóża winnicy wśród dzikich zarośli znajduje się źródło, z którego woda zasila przepływający obok uroczy strumyk – stąd pochodzi nazwa winnicy. Właściciel winnicy prowadzi spotkania degustacyjne, jednak na takie należy się wcześniej umówić. W ofercie dla enoturstów jest zwiedzanie komentowane oraz degustacje win i poczęstunek. Jest to możliwe wyłącznie po wcześniejszym umówieniu się; zarówno osób indywidualnych, jak i grup zorganizowanych.
Winnica Źródło za produkowane wina otrzymała liczne medale w konkursach krajowych i międzynarodowych; ostatnio w IV Konkursie Polskich Win Jasło 2017 wino Regent 2016 otrzymało srebrny medal w kategorii polskie wina czerwone, a medal brązowy wino Rondo Róża 2016 w kategorii polskie wina różowe. W konkursie win w Zemplinskiej Siravie wino Rondo 2016 otrzymało medal złoty.

 

Kontakt:

ul. Mickiewicza 121,

38-200 Jasło

+48 502 105 994

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Atrakcje

Muzeum Regionalne JasłoMuzeum Regionalne w Jaśle powstało w 1969 w roku. Posiada ono dwa działy merytoryczne: etnograficzny i historyczny. Dział historyczny jest znacząco rozbudowany, ponieważ w skład zbiorów wchodzą oprócz zabytków ściśle historycznych także zbiory z zakresu sztuki. Dodatkowo w jasielskim Muzeum wyodrębniono zbiory archeologiczne oraz paleontologiczne. Aktualne zbiory Muzeum liczą ponad 20.000 eksponatów i archiwaliów.
Muzeum Regionalne w Jaśle trzykrotnie zmieniało swoje miejsce. Do 1970 roku zajmowało lokal przy ul. Rynek 14, przez kolejne 20 lat mieściło się w nowo wybudowanym Jasielskim Domu Kultury, a od 1991 roku udostępniało już swoje pierwsze stałe i czasowe ekspozycje w obecnej nowej siedzibie tej instytucji przy ul. Kadyiego 11 w Jaśle. Dawny dom dr Stanisława Kadyiego został przebudowany i przeznaczony do celów muzealnych. Do tego budynku został dobudowany pawilon wystawowy, który mieści ekspozycje stałe i salę do wystaw czasowych. Od tego czasu Muzeum Regionalne może prowadzić na szerszą skalę swoją działalność wystawienniczą.

Strona internetowa: Muzeum Regionalne w Jaśle

 

Karpacka Troja 2Mimo liczącej ponad 650 lat historii niewiele w Jaśle zabytków – to przede wszystkim efekt niszczącej działalności oddziałów niemieckich, które po wysiedleniu sporej części ludności z miasta i okolic we wrześniu i październiku 1944 roku zaczęli je systematycznie podpalać i wysadzać. Akcję tę przetrwało tylko kilkanaście procent zabudowy miasta. Badania archeologiczne w okolicach miasta pozwoliły natomiast na stworzenie tu unikalnej atrakcji, jaką jest Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy. Tutejsze grodzisko założono jeszcze w epoce brązu, a jego rozkwit przepadał na VIII-XI wiek. Niewątpliwie był to ośrodek władzy, a sądząc po tutejszych znaleziskach – władzy rozciągającej się na niemały obszar. Bez wątpienia to jeden z najciekawszych obiektów z tego okresu w Polsce. Skansen to kompleks składający się z terenu grodziska oraz parku archeologicznego leżącego u jego podnóża. Na grodzisku zrekonstruowano do pewnej wysokości ponad 150 m wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu oraz 6 chat. Na terenie parku archeologicznego zlokalizowane są rekonstrukcje wioski z początków epoki brązu oraz słowiańskiej z wczesnego średniowiecza. W budynku muzeum mieści się ekspozycja wydobytych w czasie wykopalisk artefaktów w nowoczesnej aranżacji, z elementami multimedialnymi i salą kinową.

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy

 

Kościół Trzcinica 3Gotycki kościół św. Doroty w Trzcinicy powstał pod koniec XV w., ale jego konstrukcja należy do najstarszego typu zrębowych kościołów drewnianych. Wnętrze pokrywa renesansowa polichromia, m.in. monumentalne 4-metrowe przedstawienie św. Krzysztofa oraz scena Sądu Ostatecznego. Wyposażenie świątyni pochodzi z końca XVIII w.

Strona kościoła w Trzcinicy

loga nowe

Polityka prywatności

  

logo pc         Stowarzyszenie “Pro Carpathia”, Rynek 16/1, 35-064 Rzeszów, www.procarpathia.pl 

  

© Copyright 2020. Stowarzyszenie "Pro Carpathia" Karpacki Szlak Wina

Search