Winnica Węgrzyn

Previous Next

Winnica Wegrzyn LogoWinnica „Węgrzyn” w Węgierce założona została w 2002 r. przez trójkę przyjaciół Zbigniewa Zbyradowskiego, Małgorzatę Herman-Mruk oraz Krzysztofa Mruk, którzy postawili na wino, naturalną czystość regionu i pracę zgodną z cyklem przyrody. Pełna nazwa to Doświadczalne Gospodarstwo Enoturystyczne Krzysztof Mruk „Winnica Węgrzyn”.

„Węgrzyn” to historyczna nazwa najcenniejszego węgierskiego wina, którego beczka w XVI-XVIII w. osiągała bajeczną cenę 100 złotych polskich.

Winnica ma powierzchnię 96 arów, na której są odmiany szczepu m.in. Jutrzenka czy Heridan. Właściciele skupiają się na czterech gatunkach dobrych, stołowych win. W winnicy prowadzone są usługi z zakresu enoturystyki. Istnieje możliwość przyjazdu całorocznie - zarówno osób indywidualnych, jak i grup zorganizowanych.

 

Kontakt:

Węgierka 196,

37-560 Pruchnik

+48 733 599 113

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Facebook

 

 

Atrakcje

Cerkiew Przemienienia Pańskiego fot Maciej Basta Jarosław - miasto, jak głosi legenda, nazwane tak na cześć Wielkiego Księcia Kijowskiego Jarosława Mądrego (978-1054). Pierwszy zapis źródłowy na temat Jarosławia pochodzi z 1152 roku, zaś prawa miejskie w dzisiejszej lokalizacji otrzymał w 1375 roku. Dzięki swemu położeniu Jarosław był przez stulecia ważnym miastem handlowym (w XV i XVI wieku odbywały się tu jedne z największych targów w Europie!). Miasto dwukrotnie spłonęło w pożarach w XVII wieku, a następnie zaborca austriacki rozebrał wiele cennych obiektów, na czele z bazylika gotycką w rynku, przeznaczając uzyskany materiał na budowę twierdzy Przemyśl. Obecny Jarosław to przede wszystkim zespół staromiejski wzorowany na Krakowie. W Rynku muzeum miejskie w renesansowej kamienicy Orsettich. Kilka minut spacerem od tego miejsca, przy ulicy Sobieskiego znajduje się (na miejscu dawnego zamku) cerkiew Przemienienia Pańskiego z cudowną ikoną „Bramy Miłosierdzia”. Warto jeszcze odwiedzić kolegiatę pw. Bożego Ciała, uznawaną za najstarszy kościół pojezuicki w Polsce, a także barokowy obronny zespół klasztorny Dominikanów przy ul. Krakowskiej.

Zobacz zabytki miasta Jarosławia

 

Przemyśl fot 2 J.Reczek

Przemyśl to jedno z najstarszych miast w Polsce. Ruski kronikarz Nestor wśród zajętych przez księcia kijowskiego Włodzimierza Wielkiego Grodów Czerwieńskich wymienia właśnie Przemyśl, a całe zdarzenie ma miejsce w 981 roku. Do XIV wieku miasto należało do Rusi Kijowskiej lub do Polski Piastów, a przez bardzo krótki czas także do Węgier. Prawa miejskie otrzymał w 1320 r., zaś potwierdził lokację miasta na prawie magdeburskim Władysław Jagiełło w 1389 roku. Miasto zawsze zamieszkiwali przedstawiciele różnych narodowości: Polacy, Ukraińcy, Żydzi, Niemcy, Ormianie, Austriacy. Przemyśl jest siedzibą dwóch metropolii – kościoła rzymskokatolickiego i greckokatolickiego. Katedry obu wyznań znajdują się na dwóch końcach ulicy katedralnej i należą do najciekawszych obiektów w mieście. W mieście znajduje się wiele świątyń i klasztorów. Fakt ten legł u podłoża przypuszczeń, że to właśnie tu Krasicki osadził akcję swojej „Monachomachii”.
Wiele w Przemyślu interesujących i godnych polecenia miejsc. Szacuje się, że aby dobrze poznać miasto wraz z otoczeniem potrzeba na to minimum 5 dni. Bardzo interesujące zbiory posiada Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej (działające od 1910 roku). Sporo tu sztuki sakralnej i judaiców, ale placówka posiada też liczne zbiory historyczne i etnograficzne.
Godne polecenia są także oddziały Muzeum Narodowego: Muzeum Historii Miasta Przemyśla (Rynek 9) oraz Muzeum Fajek i Dzwonów w zabytkowej wieży zegarowej. Tu trzeba zauważyć, że przemyśl jest zarówno polskim centrum produkcji dzwonów jak i fajek (spośród 16 polskich fajkarzy 15 ma zakłady w Przemyślu lub wokół miasta). Warto też odwiedzić Zamek Kazimierzowski i nacieszyć się panoramą z Kopca Tatarskiego.

Zobacz atrakcje miasta: Przemyśl

 

Krasiczyn 2

Budowę zamku w Krasiczynie rozpoczęto pod koniec XVI wieku. Czego nie zdążył Stanisław Krasicki dokończył jego syn Marcin w 1624 roku, przekształcając przy okazji zamek we wspaniałą manierystyczną rezydencję. W XIX wieku właścicielami zamku została rodzina Sapiechów. Zamek ograbiono i zniszczono w czasie II Wojny Światowej. Potem mieściła się tu szkoła. Dopiero w latach 80-ch XX wieku rozpoczęto jego odbudowę. Można zwiedzać część pomieszczeń zamku. Mieści się tu także hotel Wokół zamku 9 ha park dendrologiczny, w którym można spotkać ciekawe okazy drzew i krzewów z kilku kontynentów.

Zespół Zamkowo - Parkowy w Krasiczynie

 

Twierdza Przemyśl fot.J.ReczekTwierdza Przemyśl – zespół wielu obiektów fortyfikacyjnych otaczających miasto Przemyśl wybudowanych przed I wojną światową.  Była ona trzecią co do wielkości twierdzą po Antwerpii i Verdun.
Aktualnie niektóre forty zostały zagospodarowane i służą wielu pasjonatom i turystom, jak chociażby Fort XII Werner w Żurawicy oraz Fort VIII Łętownia w Kuńkowcach.

Strona internetowa Fortu W XII Werner 

Zobacz więcej: Twierdza Przemyśl

loga nowe

Polityka prywatności

  

logo pc         Stowarzyszenie “Pro Carpathia”, Rynek 16/1, 35-064 Rzeszów, www.procarpathia.pl 

  

© Copyright 2020. Stowarzyszenie "Pro Carpathia" Karpacki Szlak Wina

Search