Piwnice Półtorak Wine & Spirits

Previous Next

poltorak1

Winnica w Witryłowie nad Sanem należy do największych i najpiękniej położonych w województwie podkarpackim.

Na wzgórzu, a szczególnie na jego południowym i południowo – zachodnim stoku, łagodnie schodzącym ku dolinie Sanu, rozpościera się ponad 6-hektarowa winnica wraz z imponującymi piwnicami i doskonale wyposażonym zapleczem do produkcji. Uprawiane są tu Pinot Noir, Traminer, Souvigner Gris, Cabernet Cantor, Palava, Regent, Rondo, Marechal Foch, Leon Millot, Chardonnay, Riesling, Jutrzenka, Solaris, Bianca, Kerling, Muscaris i Seyval Blanc. W produkcji winnicy przeważają kupaże, których jakość systematycznie z każdym rokiem rośnie. Dowodem jest choćby fakt, iż po raz pierwszy zgłoszone do konkursu win polskich wina różowe i czerwone z Piwnic Półtorak zyskały jednogłośne uznanie w oczach (a może jeszcze bardziej w nosie i na podniebieniu) komisji oceniającej.
Winnica jest też inspiracją dla innych miłośników winiarstwa, którzy zainteresowali się doliną rzeki San. Zaledwie kilkaset metrów dalej powstaje kolejna, kilkuhektarowa winnica, a w planach są następne. Właściciele patrzą na ten region przez perspektywę długoterminową. Chcemy stworzyć region winiarski z prawdziwego zdarzenia. To, że nie jesteśmy na glebach wapiennych ma swoje zalety. Z winem jest tak jak z każdym produktem luksusowym: musi mieć swój własny niepowtarzalny styl i koloryt. Chcielibyśmy, aby udało się zrobić bardzo dobre wino i jesteśmy pewni, że tu, w tym regionie jest to możliwe – podkreślają właściciele Piwnic Półtorak Wine & Spirits. Bez wątpienia produkty sygnowane tym znakiem mają swój styl, a i jakością na pewno mogą już konkurować z wieloma produktami z regionów o znacznie dłuższych tradycjach winiarskich.

Godne polecenia wina z Piwnic Półtorak Wine & Spirits, nagradzane w ostatnim roku:

  • Cuvee (2016) - złoty medal w kategorii wina czerwone, IV Konkurs Polskich Win Jasło 2017
  • Rose (2016) - srebrny medal w kategorii wina różowe, IV Konkurs Polskich Win Jasło 2017

 

Kontakt:

Witryłów 114,

36-204 Dydnia

+48 889 780 094

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Facebook

Strona internetowa

 

Atrakcje

Ulucz 2W pobliżu winnicy po drugiej stronie Sanu znajduje się przepiękna cerkiew greckokatolicka pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Uluczu. Usytuowana jest ona na wzgórzu „Dębnik” w miejscu naturalnie obronnym, otoczonym wałami. Została wzniesiona na miejscu starszej cerkwi i jest jedną z najstarszych drewnianych w Polsce (1659 rok). Jest to świątynia orientowana, zrębowa, trójdzielna. Aktualnie cerkiew jest oddziałem terenowym Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Aby dostać się do cerkwi należy przeprawić się przez rzekę. Można tu skorzystać miedzy innymi z takich atrakcji jak kładka wisząca o długości 234 metrów łącząca mieszkańców Witryłowa i Ulucza lub przeprawy promowej na Sanie w Krzemiennej.

 

Skansen w Sanoku fot Michał BosekMuzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku należy do najpiękniejszych skansenów w Europie. Poszczególne grupy etnograficzne (Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie) posiadają oddzielne sektory ekspozycyjne dostosowane do fizjografii terenu. Od - twarzając typowe układy zabudowy wsi i zagospodarowania zagród na terenie Muzeum zgromadzono ponad 100 obiektów budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX w. W 2011 r. oddano do użytku replikę Galicyjskiego Rynku, który otacza 26 budynków par - terowych: karczma z kręgielnią, poczta, urząd gminy, remiza, apteka, domy żydowskie, sklep, trafika, warsz - tat ślusarsko-kowalski oraz zakłady: stolarski, fryzjerski, krawiecki, szewski, zegarmistrzowski i fotograficzny.

Strona internetowa: Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

 

Galeria Beksiński Zamek Królewski w Sanoku (XV-XVI w.) jest siedzibą Muzeum Historycznego. W jego zbiorach znajduje się jedna z cenniejszych kolekcji sztuki cerkiewnej w Polsce – ponad 1200 eksponatów, w tym najwcześniejsze przykłady malarstwa cerkiewnego – ikony oraz przedmioty liturgiczne (utensylia, krzyże ręczne drewniane i polichromowane, enkolpiony, zawieszki, chorągwie, szaty, starodruki) pochodzące z istniejących bądź nieistniejących prawosławnych i greckokatolickich cerkwi z terenów południowo-wschodniej Polski i dzisiejszej Ukrainy. Uzupełnia ją kolekcja sztuki sakralnej kościoła rzymskokatolickiego i ceramika pokucka. W oddanym w 2013 r. nowym skrzydle zamkowym umieszczono Galerię Zdzisława Beksińskiego (największy zbiór obrazów tego artysty w Polsce) oraz przeniesioną z Warszawy pracownię malarza, pieczołowicie odtworzoną na miejscu.

Strona internetowa: Muzeum Historyczne w Sanoku

 

loga nowe

Polityka prywatności

  

logo pc         Stowarzyszenie “Pro Carpathia”, Rynek 16/1, 35-064 Rzeszów, www.procarpathia.pl 

  

© Copyright 2020. Stowarzyszenie "Pro Carpathia" Karpacki Szlak Wina

Search