Przeworskie Winnice

Previous Next

przeworskie03Rok założenia 2010
Właściciele Elżbieta i Dariusz Rosół

 

 

Państwo Rosołowie to bardzo pogodni, mili i sympatyczni ludzie. I takie są też wina, które produkują. W większości kupaże, o świeżym owocowym aromacie i smaku młodych dojrzewających owoców. Sprawią przyjemność każdemu, zarówno wytrawnemu smakoszowi jak i mniej doświadczonemu konsumentowi. Wszystkie wina mają swoje imiona i są to imiona członków rodziny Rosołów. Jest więc oczywiście biała półwytrawna Elżbieta i czerwony wytrawny Dariusz. A także różowy półsłodki Kazimierz (tato pana Darka) i czerwony wytrawny Maciej (syn, warto spróbować i porównać, czy równie wytrawny jak ojciec!). Imiona żeńskie to wina białe, zaś męskie – czerwone i różowe. Resztę tych rodzinnych tajemnic każdy powinien poznać sam, najlepiej podczas degustacji, które Państwo Rosołowie chętnie organizują.

Pierwszą winnicę założyli obok domu. Dziś pozostały po niej wspomnienia i kilka krzewów. Kolejna, nieco większa, miała wartość eksperymentalną – Pan Darek posadził tam kilkadziesiąt odmian zbierając bezcenne doświadczenia z uprawy najróżniejszych odmian. Obecna – właśnie ta zasadzona w 2010 roku – to ponad 2 – hektarowa winnica położona na południowo – zachodnim stoku w dolinie niewielkiej, choć kapryśnej rzeki Mleczki, na obrzeżach miasta Przeworska. Właściciele uprawiają tu wiele odmian. Najważniejsze z nich to Regent, Dornfelder, Cabernet Dorsa, Pinot Noir, Zweigelt, Leon Millot i Marechal Foch na wina czerwone, oraz Hibernal, Solaris, Palava, Traminer, Seyval Blanc, Muscaris i Bianca na wina białe.

Godne polecenia wina z Przeworskich Winnic nagradzane w ostatnich latach:
Paulina (2014) – srebrny medal, Galicja Vitis 2015
Paulina (2016) – srebrny medal, Winobranie Zielona Góra 2017
Zofia (2016) – srebrny medal, PIWI, Šardice (Morawy, Republika Czeska) 2017
Agnieszka (2016), Aleksander (2015), Magdalena (wino musujące produkowane metodą klasyczną) – odznaczone godłem Smaczne bo Podkarpackie 2017

 

Kontakt:

ul. M. Kopernika 68

Adres: 37-200 Przeworsk 

+ 48 502 302 822, (16) 648 78 78

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Strona internetowa

 

Atrakcje

Pałac w Przeworsku fot. Maciej BastaZespół Pałacowo-Parkowy w Przeworsku. Od 1974 roku w pałacu mieści się Muzeum – Pałac Lubomirskich. Obecna ekspozycja wnętrz pałacowych jest rekonstrukcją pierwotnego wystroju przy jednoczesnym uwzględnieniu funkcji muzealnej pomieszczeń. Przy rekonstrukcji tej wykorzystano elementy oryginalnego wyposażenia meblami i bibelotami z tamtej epoki zakupionymi na rynku antykwarycznym. W szczególności obrazy, w tym zbiorowy portret konny rodziny Lubomierskich z 1910 roku pędzla Zygmunta Rozwadowskiego. Muzeum w Przeworsku to oprócz wnętrz pałacowych również zbiory historyczne i etnograficzne. W pałacu mieści się również ekspozycja poświęcona historii miasta Przeworska i regionu. W samym parku na uwagę zasługuje zachowana do dziś „Aleja Grabowa” oraz wiele okazów starych drzew takich jak jesiony, dęby, lipy, latany, kasztanowce i tulipanowce.

Strona internetowa Muzeum w Przeworsku

 

Przeworsk PastewnikPastewnik to jedyny w Polsce żywy skansen, gromadzący szereg zabytków architektury drewnianej z terenu Ziemi Przeworskiej. Położony jest w Przeworsku, na lewym brzegu Mleczki, w pobliżu zespołu pałacowo-parkowego Lubomirskich tuż przy drodze międzynarodowej E40. Wśród szeregu zgromadzonych tu obiektów wyróżnia się zespół karczmy z zabudową towarzyszącą. Wyróżnia się wśród nich dawny dom rodziny Krzanów – wzniesiony na przełomie XVIII/XIX w. – którego właściciele trudnili się wyrobem płótna. Ten parterowy dom mieszczański z czterospadowym dachem krytym gontem, pierwotnie znajdujący się przy ul. Słowackiego w Przeworsku, obecnie zajmuje zaplecze kuchenno-gospodarcze. Drugi budynek pełniący dzisiaj funkcję sali restauracyjnej urzeka otwartym wnętrzem. Nie była to jednak od początku karczma, tylko drewniana chałupa mieszczańska, którą dostosowano – poprzez wycięcie części ścian – do nowej funkcji. Wystarczy jednak podnieść głowę znad zastawionego stołu i zobaczyć niezwykłą belkę zwaną sosrębem lub tragarzem w stropie. Pełniła dawniej funkcję ozdobną, na niej to umieszczano datę wzniesienia budynku, opatrywano go znakiem (gmerkiem) cieśli, czasami też nazwiskiem właściciela. Do dzisiaj występuje w drewnianym budownictwie regionalnym. Na tym w przeworskiej karczmie znajdziecie datę 10 maja 1712 (!) i nazwiska właścicieli. Karta karczmy nie jest długa, ale warta uwagi. Klienci chętnie na przystawkę zamawiają przeworskie proziaki z masłem smakowym, następnie żurek Pastewnik, pierogi z mięsem z ciekawie przyrządzonym farszem, a także – dla szczególnie głodnych – schabowy z kością smażony na smalcu. A na deser na stół trafia klasyczny domowej roboty serniczek.

Strona internetowa: Muzeum w Przeworsku/Skansen-Zajazd „Pastewnik"

 

Cerkiew Przemienienia Pańskiego fot Maciej Basta Jarosław.  Około 15 kilometrów od Przeworska leży Jarosław - miasto, jak głosi legenda, nazwane tak na cześć Wielkiego Księcia Kijowskiego Jarosława Mądrego (978-1054). Pierwszy zapis źródłowy na temat Jarosławia pochodzi z 1152 roku, zaś prawa miejskie w dzisiejszej lokalizacji otrzymał w 1375 roku. Dzięki swemu położeniu Jarosław był przez stulecia ważnym miastem handlowym (w XV i XVI wieku odbywały się tu jedne z największych targów w Europie!). Miasto dwukrotnie spłonęło w pożarach w XVII wieku, a następnie zaborca austriacki rozebrał wiele cennych obiektów, na czele z bazylika gotycką w rynku, przeznaczając uzyskany materiał na budowę twierdzy Przemyśl. Obecny Jarosław to przede wszystkim zespół staromiejski wzorowany na Krakowie. W Rynku muzeum miejskie w renesansowej kamienicy Orsettich. Kilka minut spacerem od tego miejsca, przy ulicy Sobieskiego znajduje się (na miejscu dawnego zamku) cerkiew Przemienienia Pańskiego z cudowną ikoną „Bramy Miłosierdzia”. Warto jeszcze odwiedzić kolegiatę pw. Bożego Ciała, uznawaną za najstarszy kościół pojezuicki w Polsce, a także barokowy obronny zespół klasztorny Dominikanów przy ul. Krakowskiej.

Zabytki miasta Jarosławia

 

 

loga nowe

Polityka prywatności

  

logo pc         Stowarzyszenie “Pro Carpathia”, Rynek 16/1, 35-064 Rzeszów, www.procarpathia.pl 

  

© Copyright 2020. Stowarzyszenie "Pro Carpathia" Karpacki Szlak Wina

Search