Winnica MalGaleria

Previous Next

Klimat tego niecodziennego miejsca tworzą sztuka, znakomite trunki oraz małżeństwo artystów Małgorzata i Bogdan Samborscy.

Oboje absolwenci krakowskiej ASP, sięgają po różne formy i techniki artystyczne: malarstwo, kolaż, ceramika, rzeźba.... Ich dom to jednocześnie galeria prac własnych i przyjaciół, miejsce spotkań i warsztatów. Można tu zobaczyć prace artystów z Jasła, bliższej i dalszej okolicy. Obok licznych prac własnych przez większą część roku dostępne są wystawy czasowe, w trakcie których możliwy jest również zakup interesujących prac (co z pewnością jest interesującą propozycją dla wszystkich miłośników sztuki i piękna w najbliższym otoczeniu). W MalGalerii można się też zapisać na warsztaty, przede wszystkim ceramiczne, choć jak wspomnieliśmy powyżej, właściciele operują różnymi technikami artystycznymi i taką też mają ofertę dla zainteresowanych.

Obok domu niewielka winnica a w niej Aurora, Seyval Blanc, Cascade, Leon Millot, Marechal Foch. Pan Bogdan produkuje z nich wino, a także koniak, który jest potem bazą do wytworzenia Nalewek Artystycznych. Spróbować mogą ich goście galerii, uczestnicy wernisaży i warsztatów. Skład nalewek to sekret - jest efektem wielu lat poszukiwań i eksperymentów. „Każda nalewka, a zwłaszcza artystyczna, to efekt wielu lat obserwacji i poszukiwań, i to też jest sztuka, która dodatkowo wzbogaca doświadczenie sztuk wizualnych” – podkreśla Pan Bogdan.

MalGaleria czynna jest codziennie. Zwiedzanie w grupie i warsztaty – po wcześniejszym uzgodnieniu

 

Kontakt:

ul. 17 Stycznia 189c,

38-200 Jasło

+48 502 138 602

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Facebook

 

 

Atrakcje

Golesz fot SzarekRezerwat przyrody Golesz został utworzony na terenie miejscowości Krajowice w gminie Kołaczyce w 2000 roku. Zajmuje powierzchnię 27, 45 ha. Wzgórze Golesz wznosi się 5 km na północ od Jasła, na prawym brzegu Wisłoki, przy drodze Jasło- Plizno, na obszarze Pogórza Strzyżowskiego. W rezerwacie „Golesz” ochroną objęto wychodnie piaskowca ciężkowickiego wraz z otaczającym je lasem grądowym w odmianie wschodniokarpackiej, a także ślady grodziska wczesnośredniowiecznego i ruiny średniowiecznego zamczyska.

Tuż obok, w południowo- wschodniej części rezerwatu, można dostrzec szereg ciekawie ukształtowanych wychodni piaskowca ciężkowickiego (tzw. ostańców). Skałki są niezwykle ciekawe ze względu na swoje oryginalne kształty, bogatą rzeźbę oraz ciasny układ na bardzo stromym stoku. Pas skałek rozciąga się na wysokości 270- 320 m n.p.m. Najbardziej interesujące, układające się w ciasny labirynt, występują w górnej części zbocza. Są to tzw. Baszty, rozdzielone wąskimi korytarzami. Ciągną się rzędowo w dół stoku na długości ok. 70 m.

Zobacz więcej: Rezerwat przyrody Golesz

 

Jasło Pałac Sroczyńskich w GorajowicachGorajowice położone są na północnym wschodzie Jasła. W dzielnicy tej znajduje się przepiękny pałac warty szczególnej uwagi. Pałac został wybudowany na początku XVII wieku, w 1629 r. był już wzmiankowany w „Spisie Dóbr Koronnych”. W latach 1846 - 1850 dwór został przebudowany. Autorem tego projektu był najprawdopodobniej architekt Franciszek Maria Lanci. W 1896 roku przemysłowiec naftowy Tadeusz Sroczyński, a zarazem ówczesny właściciel pałacu i zapragnął nadać swojej siedzibie niepowtarzalny charakter. Zlecił kolejną przebudowę, której projektu autorem był krakowski architekt Tadeusza Stryjeński. Obecnie jest to niemal bajkowa budowla, utrzymana w stylu angielskiego neogotyku.

 

Muzeum Regionalne JasłoMuzeum Regionalne w Jaśle powstało w 1969 w roku. Posiada ono dwa działy merytoryczne: etnograficzny i historyczny. Dział historyczny jest znacząco rozbudowany, ponieważ w skład zbiorów wchodzą oprócz zabytków ściśle historycznych także zbiory z zakresu sztuki. Dodatkowo w jasielskim Muzeum wyodrębniono zbiory archeologiczne oraz paleontologiczne. Aktualne zbiory Muzeum liczą ponad 20.000 eksponatów i archiwaliów.
Muzeum Regionalne w Jaśle trzykrotnie zmieniało swoje miejsce. Do 1970 roku zajmowało lokal przy ul. Rynek 14, przez kolejne 20 lat mieściło się w nowo wybudowanym Jasielskim Domu Kultury, a od 1991 roku udostępniało już swoje pierwsze stałe i czasowe ekspozycje w obecnej nowej siedzibie tej instytucji przy ul. Kadyiego 11 w Jaśle. Dawny dom dr Stanisława Kadyiego został przebudowany i przeznaczony do celów muzealnych. Do tego budynku został dobudowany pawilon wystawowy, który mieści ekspozycje stałe i salę do wystaw czasowych. Od tego czasu Muzeum Regionalne może prowadzić na szerszą skalę swoją działalność wystawienniczą.

Strona internetowa: Muzeum Regionalne w Jaśle

loga nowe

Polityka prywatności

  

logo pc         Stowarzyszenie “Pro Carpathia”, Rynek 16/1, 35-064 Rzeszów, www.procarpathia.pl 

  

© Copyright 2020. Stowarzyszenie "Pro Carpathia" Karpacki Szlak Wina

Search