Winnica Darius

Previous Next

darius2Winnica Darius powstała w 2014 roku jako rodzinny projekt. Uprawiane z wielką troską winorośle zajmują około 1,40 ha. Wśród nich znajdują się odmiany: Seyval Blanc, Hibernal, Aurora, Rondo, Regent, Marechal Foch, Leon Millot.

Dzięki tym odmianom w winnicy produkowane są rześkie, aromatyczne wina białe oraz różowe, a także wina czerwone o pełnej i głębokiej purpurowej barwie.

 

Winnica znajduję się na południowym stoku wzgórza w miejscowości Gwoźnica Górna. W kamiennej, kameralnej piwniczce prowadzone są degustacje indywidualne oraz grupowe oraz sprzedaż detaliczna.

Wina można także zakupić w wybranych sklepach i restauracjach w Rzeszowie oraz Jarosławiu.

 

Kontakt:

Gwoźnica Górna 73, 

38-116 Gwoźnica Górna

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

+48 513 152 755

Facebook

 

 

Atrakcje

Gwoźnica Górna 1Gwoźnica Górna to wieś położona w gminie Niebylec w powiecie strzyżowskim. Leży nad potokiem Gwoźnica, który jest dopływem Wisłoka. W pobliżu znajduje się Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie z Izbą Pamięci Juliana Przybosia. Ulokowane jest ono w dawnej zagrodzie nr 67 z Gwoźnicy Górnej zakupionej w 1979 roku od Antoniego Błądzińskiego. Godny uwagi jest tu kompleks budynków o sporych walorach architektonicznych, etnograficznych i krajobrazowych. W zespół zagrody wchodzi chałupa mieszkalno-inwentarska z ok. 1860 roku, dawna stajnia końska przekształcona na warsztat stolarski z 2. połowy XIX wieku, stodoła z około 1890 roku oraz spichlerz z 2. połowy XIX wieku.

 

Pałac w Wiśniowej fot. Maciej BastaNa terenie Hyżnieńsko-Gwoźnickiego Obszaru Chronionego Krajobrazu położony jest Rezerwat przyrody Wilcze. Wilcze (510 m n.p.m.), zwane przez miejscową ludność Patrią, to góra wznosząca się nad doliną rzeki Gwoźnica. Na północnym stoku w 1997 roku utworzono rezerwat chroniący drzewostany jodłowe z dużym udziałem buka. Lasy jodłowe (najstarsze okazy jodeł liczą około 150 lat) tworzą w przewadze zespół żyznej buczyny karpackiej w dwóch formach wysokościowych – podgórskiej i reglowej, z dynamicznie odnawiającą się jodłą. Osobliwością rezerwatu jest występowanie kilku płatów wyżynnego jodłowego boru mieszanego buczyny karpackiej, nadrzecznej olszyny górskiej oraz bagiennej olszyny górskiej. Bogactwo florystyczne wyraża się obecnością 308 gatunków roślin (19 gatunków drzew, 23 krzewów i krzewinek oraz 266 gatunków roślin zielnych), w tym 21 objętych ochroną gatunkową. Wśród drzew pierwszoplanową rolę odgrywa jodła pospolita, buk zwyczajny oraz sosna zwyczajna.

Zobacz więcej: Rezerwat przyrody Wilcze

 

Kościół Wszystkich Świętych w Bliznem fot. J.ReczekNiecałe 20 minut jazdy samochodem od winnicy w pow. brzozowskim znajduje się Kościół Wszystkich Świętych w Bliznem. Został on w 2003 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Jest to drewniany gotycki kościół z II połowy XV wieku. Obok kościoła znajdują się drewniane obiekty dawnego zespołu plebańskiego: stara plebania (1699) mieszcząca obecnie muzeum parafialne, lamus, organistówka i kryty słomą budynek gospodarczy z wozownią o konstrukcji sumikowo-łątkowej.

Parafia Rzymskokatolicka p.w. Wszystkich Świętych w Bliznem

loga nowe

Polityka prywatności

  

logo pc         Stowarzyszenie “Pro Carpathia”, Rynek 16/1, 35-064 Rzeszów, www.procarpathia.pl 

  

© Copyright 2020. Stowarzyszenie "Pro Carpathia" Karpacki Szlak Wina

Search