Winnica Pusz

Previous Next

398150613 311261621660855 6940645359121803466 nWinnica Pusz założona w 2018 roku. Założycielem jest Henryk Pusz. Siedziba Winnicy Pusz jest w miejscowości Orzechowce, powiat przemyski, woj. Podkarpackie, natomiast uprawa winorośli w sąsiedniej miejscowości Batycze, na obszarze 1,4 ha.

Winnica położona jest 240 m n.p.m., na żyznych glebach lessowych oraz na szerokim łagodnym stoku południowo-wschodnim o kącie nachylenia 12% i stromym stoku południowo- zachodnim o kącie nachylenia 29%.

Uprawianych jest pięć odmian winorośli, tj.: Solaris, Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego Muscaris, Hibernal, Regent, Cabernet Cortis.  Z odmian tych produkowane jest wino czerwone i białe. Wino czerwone o nazwie HENRY od imienia założyciela i wino białe RENEE od imienia małżonki właściciela Renaty Pusz.

Winnica Pusz otzrymała brązowy medal w II edycji konkursu win polskich WINOPL 2022 w Poznaniu za wino czerwone wytrawne.

 

Kontakt:

Orzechowce 128a,

37-712 Orzechowce

+48 690 521 522

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Facebook

Instagram

 

Atrakcje

Bolestraszyce_arboretum.jpg

Arboretum Bolestraszyckie należy do najcenniejszych zabytków przyrody i kultury, obejmuje park, sad pomologiczny, szkółki oraz klasycystyczny dwór. Nawiązuje do starych tradycji ogrodów, w szczególności do Sieniawy Izabeli Czartoryskiej, Dubiecka Krasickich i Zarzecza Magdaleny Dzieduszyckiej Morskiej. Podobnie jak ogrody botaniczne w Krakowie i w Lublinie jest jedną z placówek zajmujących się gromadzeniem i udostępnianiem kolekcji roślin, a także czynną ochroną flory.

Strona internetowa Arboretum i Zakładu Fizjografii w Bolestraszycach

 

 

Fort_XII_Werner.jpgForty Twierdzy Przemyśl. W bliskiej odległości od winnicy znajduje się kilka fortów Twierdzy Przemyśl np. Fort X Orzechowce. Nawet samo arboretum jest wzbogacone o tak wielką atrakcję, włączono do jego powierzchni Fort XIII Twierdzy Przemyśl – znany jako San Rideau (z fr. Osłona Sanu). Natomiast w Żurawicy usytuowany jest jednowałowy fort altyleryjski - Fort W XII Werner. Jest on całorocznie udostępniony dla zwiedzających, znajduje się tam muzeum odwołujace się do historii fortu i lat I wojny światowej.

Strona internetowa Fortu W XII Werner 

 

MNNZP.jpg

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu założone w 1909 r. z inicjatywy miejscowych działaczy społecznych przez 100 lat swojego istnienia zajmowało różne siedziby, aby wreszcie w 2008 r. swoimi zbiorami – największymi w województwie podkarpackim – wyposażyć jeden z najnowocześniejszych gmachów muzealnych w Polsce. W kolekcji muzeum znajduje się ponad 200 000 eksponatów. Na szczególną uwagę zasługują zgromadzone tu judaika oraz dzieła sztuki sakralnej polskiej i ukraińskiej. Oddziałami tej placówki są Muzeum Dzwonów i Fajek oraz Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

Zobacz więcej: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

 

Polityka prywatności

  

logo pc         Stowarzyszenie “Pro Carpathia”, Rynek 16/1, 35-064 Rzeszów, www.procarpathia.pl 

  

© Copyright 2020. Stowarzyszenie "Pro Carpathia" Karpacki Szlak Wina

Search