Winnica Granice

Previous Next

Granice czarne

Winnica „Granice” powstała w 2015 roku i położona jest w miejscowości Zgłobień koło Rzeszowa. Nazwa nawiązuje do usytuowania obiektu na granicy dwóch miejscowości: Niechobrza i Zgłobnia. Właścicielem jest Maciej Sowiński, matematyk z wykształcenia, winiarz z zamiłowania.

Winnica rozciąga się na południowym stoku wzniesienia na wys. 296 m n.p.m. w odległości 700 m od Krzyża Milenijnego w Niechobrzu. Malowniczy, pagórkowaty teren sprzyja pieszej turystyce i rowerowym wycieczkom. Położona jest bezpośrednio przy domu właściciela, gdzie znajduje się piwnica winiarska, przetwórnia oraz pomieszczenie do degustacji.

Pomimo tego, iż infrastruktura drogowa Zgłobnia jest mniej rozwinięta niż w Rzeszowie, dojazd do winnicy jest łatwy i komfortowy, dzięki mapie google. Trasa prowadzi drogą asfaltową pod samą bramę, skąd na miejscu od razu można dostrzec drewniany dom z niebieskimi okiennicami, a przy nim winnicę oraz przepiękne widoki na pobliską okolicę i Rzeszów.

Obecnie winnica zajmuje powierzchnię 35 arów, rośnie tam 1500 krzewów w następujących odmianach: Seyval Blanc, Solaris, Hibernal na wina białe oraz Rondo, Regent i Zweigelt na wina czerwone oraz różowe. Właściciel od lat systematycznie zdobywa doświadczenie i wiedzę w zakresie winiarstwa. Zakup działki, która spełniałaby wymagania dotyczące założenia winnicy, jak i budowa domu z piwnicą winiarską od samego początku podporządkowane były idei zagłębiania się tajniki produkcji wina. Niepowtarzalny charakter tego urokliwego miejsca podkreśla dom wzniesiony z modrzewiowych bali, a ceglana piwnica została wymurowana w ziemi, dzięki temu panuje tu stała temperatura niezależnie od warunków zewnętrznych.
Można odnieść wrażenie, że czas płynie tu wolniej. Sam właściciel po wypełnieniu wszystkich obowiązków chętnie oddaje się idei Slow Food, której nieodłącznym elementem jest oczywiście wino.

Do degustacji w winnicy dostępne są białe, czerwone oraz różowe, których sprzedaż prowadzona jest od 2019 roku.
Właściciel prowadzi usługi z zakresu enoturystyki. Organizowane są tu degustacje, zwiedzanie i biesiadowanie. Istnieje możliwość przyjazdu zarówno osób indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. Na ternie winnicy znajduje się samodzielny, w pełni wyposażony siedmioosobowy, całoroczny domek z miejscem parkingowym, do którego właściciele zapraszają gości ze zwierzętami, które są mile widziane.

Kontakt:

Zgłobień 621b,

36-046 Zgłobień 

+48 606 648 528

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Facebook

Strona internetowa

 

Atrakcje

Boguchwała fot. KZ2 Piękny późnobarokowy pałac w Boguchwale i zespół pałacowo-parkowy nawiązujący swą architekturą do wilanowskiej rezydencji króla Jana III Sobieskiego. został wybudowany w latach 1725-1729. Pałac w 1751 został zniszczony przez pożar, po którym nie powrócił już do swego oryginalnego wyglądu. W otoczeniu pałacu został założony w XVIII wieku park w stylu francuskiego ogrodu geometryczno krajobrazowego. Jego ozdobą są usytuowane na skarpie omurowane tarasy, które zostały zrekonstruowane. W dole znajduje się niecka dawnego stawu z groblami i wyspa. Na osi pałacu wykonano widokowy kopiec. Zachowany drzewostan pochodzi z XVIII-XX wieku. Z wiele gatunków drzew wyróżniają się pomniki przyrody, prastare dęby i lipy.

 

Czudec Pałac GrabieńskichCzudec to miejscowość położona na południe od Winnicy Granice. Interesujący jest tu otoczony parkiem dawny zespół pałacowy-dworski Grabieńskich. Początkowo była to obszerna piętrowa budowla utrzymana na planie czworokąta, nakryta czterospadowym, gontowym dachem, wzniesiona zapewne w II połowie XVI wieku. Z upływem czasu stała się niewystarczająca dla mieszkającego tam możnego rodu i w 1786 roku wzniesiono w jej sąsiedztwie barokowy pałacyk. Dotychczasowa rezydencja znacznie podupadła na znaczeniu i odtąd pełniła rolę oficyny zwanej skarbcem. Pałac Grabieńskich poprzez wielokrotne przebudowy zatracił swe cechy stylowe, choć widok przywodzi na myśl wspaniałą pańską rezydencję. Najpoważniejsza przebudowa miała miejsce w XIX wieku, kiedy do pałacu dodano piętrowe skrzydło, utrzymane w modnym neorenesansowym stylu.

 

Czudec 2Najcenniejszym zabutkiem Czudca jest barokowy kościół Świętej Trójcy, wybudowany w latach 1721-1735 z części rozebranych murów zamku we wsi Przedmieście Czudeckie. W centrum zachował się również unikalny zespół drewnianej zabudowy mieszkalnej, który zajmuje w całości północną pierzeję rynku. 

loga nowe

Polityka prywatności

  

logo pc         Stowarzyszenie “Pro Carpathia”, Rynek 16/1, 35-064 Rzeszów, www.procarpathia.pl 

  

© Copyright 2020. Stowarzyszenie "Pro Carpathia" Karpacki Szlak Wina

Search