Winnica Sztukówka na szlaku

Winnica Sztukówka znajduje się na Podkarpaciu, na terenie Pogórza Strzyżowskiego. Położona jest w otulinie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, w gminie Frysztak. Wzgórze, na którym jest zlokalizowana, zorientowane jest w linii wschód-zachód, zaś samo gospodarstwo wraz z Winnicą wyeksponowane jest do słońca na południowym stoku. Nazwa winnicy wzięła się od miejsca, w którym od kilkunastu lat mieszkają właściciele. Sztukówka to niewielkie wzniesienie, na którym rozrzuconych jest zaledwie kilkanaście domostw, zaś większość przestrzeni zajmują pola i lasy.

Winnica została założona w 2009 roku i zajmowała wtedy obszar 1 ha. Obecnie obejmuje ona 3,6 ha. Uprawianych jest 12 odmian winorośli na wina czerwone i różowe oraz białe: Rondo, Regent, Marechal Foch, Leon Millot, Cabernet Cantor oraz Solaris, Siegerrebe, Seyval Blanc, Johanniter, Hibernal, Muscaris, Souvignier Gris. Wina wytwarzane z tych odmian są co roku doceniane w konkursach winiarskich, w których winnica bierze udział. Produkowane wina otrzymały m.in. medal Międzynarodowych Targów Wina Enoexpo 2012 i 2016, Galicyjskiego Konkursu Win 2014 oraz regularnie zdobywają nagrody Konkursu Win Polskich – imprezie towarzyszącej Międzynarodowym Dniom Wina w Jaśle. W 2019 roku był to brązowy medal dla Maryny 2018. W 2020 r. wina zostały docenione przez magazyn kulturalno-kulinarny KUKBUK, Złotym Jajem oraz certyfikatem KUKBUK Poleca 2020.

W Winnicy prowadzona jest nie tylko sprzedaż wina, ale również oferowane jest zwiedzanie winnicy, winiarni oraz prowadzone są degustacje. Od wiosny 2021 roku oferta wzbogacona będzie o miejsca noclegowe dla gości, którym polecane są okoliczne atrakcje turystyczne.

Więcej informacji: https://karpackiszlakwina.pl/pl/winnica-sztukowka

Polityka prywatności

  

logo pc         Stowarzyszenie “Pro Carpathia”, Rynek 16/1, 35-064 Rzeszów, www.procarpathia.pl 

  

© Copyright 2020. Stowarzyszenie "Pro Carpathia" Karpacki Szlak Wina

Search